Films

Free special screening

Reich of the Dead

Reich of the Dead / Estonia, 2019
Dir: Julius Kits

19:30

Thu

Big Hall

The Matrix - 20

The Matrix - 20 / USA, 1999
Dir: Lana Wachowski, Lilly Washowski

20:30

Thu

Big Hall

Opening Film

Bad Hair

Karv / Estonia, 2019
Dir: Oskar Lehemaa

19:00

Fri

Big Hall

Freaks

Freaks / USA, Canada, 2018
Dir: Zach Lipovsky, Adam B. Stein

19:00

Fri

Big Hall

Main Programme

One Cut of the Dead

Kamera o tomeru na! / Japan, 2017
Dir: Shinichirô Ueda

16:15

Sun

Big Hall

Unthinkable

Unthinkable / Sweden, 2018
Dir: Crazy Pictures

18:45

Sat

Big Hall

Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da / Sweden, Denmark, 2019
Dir: Johannes Nyholm

13:00

Sun

Big Hall

Harpoon

Harpoon / Canada, 2019
Dir: Rob Grant

17:00

Fri

Big Hall

The Wind

The Wind / USA, 2018
Dir: Emma Tammi

21:45

Fri

Big Hall

The Dead Center

The Dead Center / USA, 2018
Dir: Billy Senese

21:30

Sat

Big Hall

The Head Hunter

The Head Hunter / USA, 2018
Dir: Jordan Downey

23:30

Sat

Big Hall

Red Letter Day

Red Letter Day / Canada, 2019
Dir: Cameron Macgowan

11:45

Sun

Big Hall

Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock / USA, 2019
Dir: Roxanne Benjamin

14:45

Sat

Big Hall

House of Sweat and Tears

Casa de sudor y lágrimas / Spain, 2018
Dir: Sonia Escolano

15:00

Fri

Big Hall

Murder Me, Monster

Muere, monstruo, muere / Mexico, Argentina, Chile, France, 2018
Dir: Alejandro Fadel

12:30

Sat

Big Hall

The Night Shifter

Morto Não Fala / Brazil, 2018
Dir: Dennison Ramalho

16:00

Sat

Small Hall

A Young Man With High Potential

A Young Man With High Potential / Germany, 2018
Dir: Linus de Paoli

20:30

Sat

Small Hall

Russian Psycho

Russki bes / Russia, 2018
Dir: Grigori Konstantinopolski

16:45

Sat

Big Hall

For Freaks

Violence Voyager

Baiorensu boijâ / Japan, 2018
Dir: Ujicha

22:30

Sat

Small Hall

Abrakadabra

Abrakadabra / Argentina, New Zealand, 2018
Dir: Luciano Onetti, Nicolás Onetti

21:30

Fri

Small Hall

21:00

Sat

Basement Hall

Black Forest

El bosque negro / Brazil, 2018
Dir: Rodrigo Aragão

23:30

Fri

Small Hall

Retro films

Yellow mask

Kollane mask / Estonia, 1979
Dir: Elvi Koppel

13:45

Sat

Basement Hall

The Legend of Stardust Brothers

Hoshikuzu kyôdai no densetsu / Japan, 1985
Dir: Macoto Tezuka

21:30

Fri

Basement Hall

Wake up, Cosmonaut! Meeting with Vladimir Tarasov

Wake up, Cosmonaut! Meeting with Vladimir Tarasov / Soviet Union, 1973
Dir: Vladimir Tarasov

18:00

Sat

Basement Hall

11:15

Sun

Small Hall

THE DEAD ARE ALIVE - MIDNIGHT TRASH ZOMBIE FILM MARATHON

THE DEAD ARE ALIVE - MIDNIGHT TRASH ZOMBIE FILM MARATHON / USA, 1985
Dir: Mix

23:15

Thu

Basement Hall

Rambu: The Intruder

Pembalasan rambu / Indonesia, 1986
Dir: Jopi Burnama

23:30

Fri

Basement Hall

23:15

Sat

Basement Hall

American Drug Stories

American Drug Stories / USA, 2018
Dir: Mix

14:15

Sat

Small Hall

Not a Drop!!! Soviet Estonia Propaganda Films

Mitte tilkagi enam!!! Nõukogude Eesti propagandafilmid / Estonia, 2019

16:15

Sat

Basement Hall

Extreme film

Martyrs

Martyrs / France, Canada, 2008
Dir: Pascal Laugier

23:45

Fri

Big Hall

Short films

Little Nightmares: Best Shorts of the World

Little Nightmares: Best Shorts of the World / Various countries, 2019
Dir: Mix

18:15

Sat

Small Hall

16:15

Sun

Small Hall

MÉLIÈS D'ARGENT SHORT FILM COMPETITION

MÉLIÈS D'ARGENT SHORT FILM COMPETITION / Various countries, 2019
Dir: Mix

17:00

Fri

Small Hall

13:00

Sun

Small Hall

Back