Märtrid

Martyrs / Prantsusmaa / Kanada, 2008
Rež: Pascal Laugier

Linastub

R
23:45

1970. aastad. Näeme teismelist tüdrukut põgenemas verisena kusagil tööstuspiirkonnas kellegi eest. Selge see, et järjekordne rapper (slasheri eestikeelne vaste). Möödub vaid mõni hetk, kui hakkame aru saama, et tavaliset rapperist on asi väga kaugel ja film hakkab juba esimestest minutitest võtma väga ootamatuid pöördeid. 

Kui prantslaste küllaltki väike film “Märtrid” (linastunud varem ka PÖFFil) esmakordselt Cannes’i filmifestivalil 2008. aastal rahva ees linastus, oli see kuuldavasti tekitanud publikus samavõrra suurt vastiskustunnet, kui 1997. aastal Michael Haneke’ “Funny Games” ja 2002. aastal Gaspar Noe “Ümberpöördumatu”. Film oli brutaalne, rabav ja võigas, kuid samas ka ootamatult nii leidlik, originaalne ning põnev, et tekitas suuremas osas publikus vastikustunne maha suruda ja film küüsi närides lõpuni vaadata. Võib vist küll täie veendumusega öelda, et niivõrd põnevat ja ootamatu süžeelahendusega õudusfilmi oli žanripublik juba pikalt oodanud ja selle lavastaja Pascal Laugier ei petnud publiku ootusi.

“Märtrid” kuulub ühte ritta selliste eelmise aastakümne prantsuse horrorfilmi olulisemate teostega, nagu “Ümberpöördumatu” (2002), “Sees” (linastus HÕFFil 2008), “Haute Tension” (2003) või “Frontiere(s)” (2007). Ekstremaalsusi harrastasid toona nii vanema generatsiooni lavastajaid, nagu Catherine Breillat, Claire Denis, Bruno Dumont, Leos Carax, aga peale tuli uus põlvkond noori ja vihaseid filmitegijaid, nagu Xavier Gens, Alexander Aja, Alexandre Bustillo, Julien Maury, Pascale Laugier jt,

See oli aeg, kui prantsuse moodsasse žanrikino tungis sisse vägivald ja ekstreemsus, kuid seda ainuüksi sellepärast, et suunata publiku tähelepanu tõigale, et kohalik žanrikino vajas raputust. Sellega teeniti küll õudusfilmisõprade tänu, kuid kohalikud tsensorid seisid siis ja seisavad ka nüüd selle eest, et publik avalikult kunagi selliseid filme ei näeks.

Treiler

Kestus 1h 39'
Subtiitrid inglise
Osatäitjad Morjana Alaoui, Mylène Jampanoï, Catherine Bégin
Produtsent Eskwad / TCB Film / Canal +
Auhinnad ja festivalid Cannes, Toronto, Sitges
Programm Ekstreemfilm

R, 26.04.

23:45 - Suur saal

HÕFFi publiku lemmikfilmi hääletus:
Mitme tähega hindad filmi?

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi