Kosmonaut, ärgake! Külla tuleb Vladimir Tarassov

Wake up, Cosmonaut! Meeting with Vladimir Tarasov / Nõukogude Liit, 1973
Rež: Vladimir Tarasov

Linastub

L
18:00

P
11:15

HÕFF tutvustab esimest korda Eestis põhjalikumalt Vene teaduslik-fantastiliste animafilmide režissööri Vladimir Tarassovi loomingut.

Tänavu 80-aastaseks saanud vanameistri käe all valmis 1970.–1980. aastatel hulk linateoseid, mis käsitlesid kosmoseteema kaudu inimese hingeelulisi küsimusi, ühise keele leidmist, inimeseks olemist kõige laiemas mõttes. Tema filmist „Tagasitulek” pärit lause „Ärgake, kosmonaut!” on üks tuntumaid filmitsitaate, mida kasutatakse siiani kõige erinevamates mõtteseostes. Film „Kontakt” sai aga nõnda populaarseks, et selle muusikalist tunnusviisi – Nino Rota kirjutatud „Ristiisa” meloodiat – hakati 1980ndatel Leningradis kasutama diskoõhtutel: kui noormees tahtis tütarlapsega tutvuda, vilistas ta seda ja kui neiu oli nõus, vilistas ta vastu.

„Kontakti” peetakse siiani autori visiitkaardiks – see „Kollase allveelaeva” mõjuline psühhedeelne linateos, mis jutustab huumoriprisma kaudu kohtumisest maavälise tsivilisatsiooniga, võitis 1979. aastal mitu auhinda, sh Trieste teaduslik-fantastiliste filmide festivalil.

Tarassov ise on nimetanud teadusulmet õhuaknaks, mille kaudu sai ennast realiseerida vabamalt ja julgemalt kui teistes žanrites, animatsiooni aga inimkonna esperantoks. Mitmel puhul on ta esile tõstnud ka Eesti animatsiooni, nimeliselt Rein Raamatut ja Priit Pärna.

Haapsalus jõuab ekraanile viis Tarassovi filmi: “Kauboid linnas” (1973), „Kontakt” (1978), „Tagasitulek” (1980), “Nööp” (1982) ja „Mäekuru” (1988), mis kõik kuuluvad tema tuntumate sekka. 

Treiler

Kestus 1h 30'
Produtsent Soyuzmultfilm
Programm Retrofilmid

L, 27.04.

18:00 - Keldrisaal

Külaline: režissöör Vladimir Tarassov
 
HÕFFi publiku lemmikfilmi hääletus:
Mitme tähega hindad filmi?

P, 28.04.

11:15 - Väike saal

Režissöör Vladimir Tarassov
 
HÕFFi publiku lemmikfilmi hääletus:
Mitme tähega hindad filmi?

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi