Ekstreemfilm "Caniba" tungib inimsööja hinge

Esimest korda Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali ajaloos tuleb traditsiooniline ekstreemseanss tõsieluline – ekraanile jõuab dokumentaalfilm „Caniba”, mis käsitleb moodsa aja kannibalismi kurikuulsa jaapanlase Issei Sagawa näitel.

„Seansijärgne diskussioon garanteeritud,” võttis Hollywood Reporter tabavalt kokku oma mulje pärast filmi esilinastust viimasel Veneetsia festivalil. 

Issei Sagawa vahistati 1981. aastal Pariisis, kui ta tappis ja sõi ära oma kaastudengi, keda ta ihales, aga kes tema tunnetele ei vastanud. Ta tunnistati vaimuhaigeks ja toimetati tagasi Jaapanisse, kus temast sai väiksemat sorti kuulsus, kes kasutas ära avalikkuse huvi, et raha teenida. Nüüd, ligikaudu 35 aastat hiljem istub ta pooleldi halvatult ratastoolis, üritades sõnastada hinges toimuvat. Tema kaaslaseks ja hooldajaks on lihane vend Jun, kes kannab omaenese perverssuse koormat. 

Pooleldi antropoloogilise uurimusena käsitletava linateose vastuvõtt on ulatunud seinast seina kuni antropoloogidest autorite süüdistamiseni Sagawa õigustamises. Viimast on filmi režissöörid Véréna Paravel ja Lucien Castaing-Taylor küll kindlalt eitanud. Samas on nad ise õli tulle valanud, väites, et me kõik oleme kunagi olnud kannibalid, oleme edasi, ja kui argpükslik on selliste sügaval inimkonna sisimas eksisteerivate süngete hoovuste ees silmi sulgeda. 

HÕFFi programmikoostaja Helmut Jänese sõnul on ekstreemseansi eesmärk ärgitada vaatajaid mõtlema selliste inimese eksistentsi aspektide üle, mis oma vastuolulisuse tõttu tavaliselt varju jäävad. „Ka „Caniba” võib esmapilgul tekitada ebamugavustunnet ja soovi saalist lahkuda, aga süvenemise korral pakub rohkelt mõtteainet,” ütles ta.  

Traditsiooniliselt juhatab ekstreemseansi sisse ekspert. 

Film võitis Veneetsia filmifestivalil kõrvalvõistlusprogrammis Horisondid žürii eripreemia ja on pärast seda linastunud muuhulgas Toronto, New Yorgi ja Amsterdami festivalil. 

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab tänavu aset 27.-29. aprillini. Festivali passid on juba saadaval Piletilevis

Loe filmide kohta lähemalt SIIT!

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi